Kategorie: Nové foto-video

Zatmění slunce 4. ledna 2011

Význačné astronomické jevy jsou naším očím bohužel povětšinou skryty, nicméně zatmění slunce patří k těm několika málo okamžikům, které při troše štěstí lze zachytit. Naštěstí jsem byl touto dobou doma, baterie do fotoaparátu byly výjimečně čerstvě nabité a náš démon nám, navzdory svým obvyklým tendencím zhatit vše, umožil udělat pár foteček, které jsou k vidění níže.

Samotné focení bylo možná zábavnější, než úkaz sám. Vyklonil jsem se z okna tak odvážně, že jsem svým břichem s pokročilým OTP (ozdobný tukový prstenec) spočíval na parapetu, z něhož jsem následně málem vypadl na chodník. To vzbudilo Lukáškovu pozornost a domnívaje se, že se jedná o další z tátových žertíků, jal se mi v této nezáviděníhodné pozici stahovat kalhoty. Naštěstí byli kolemjdoucí natolik strženi odehrávajícím se slunečním divadlem, že probíhající komedii v našem okně do kuchyně nezaregistrovali (tedy doufám).

Kvalita fotografií je úměrná podmínkám i typu použitého přístroje (kompakt s 10x zoomem), nicméně, alespoň dle mého názoru, jedná se o celkem zajímavé kousky. Oblačnost byla protentokrát přítelem, neboť vhodně suplovala nedostatečnou clonu na přístroji (na poslední fotografii je clona na maximum, ale oblačnost už téměř žádná).

Pro zajímavost: dalším astronomickým jevem pozorovatelným i z území ČR bude úplné zatmění měsíce 15. června 2011. Dle názorů odborníků se má jednat o velkolepou podívanou, "...neboť Měsíc bude procházet přímo středem zemského stínu a plná fáze potrvá téměř 101 minut". Tak uvidíme . Jako další stojí za zmínku, že "ve středu 6. června 2012 nastane poslední přechod Venuše přes Slunce až do prosince 2117". Nechci tuto v odborných kruzích s nadšením vítanou novinku nikterak bagatelizovat, ale obávám se, že pro běžného smrtelníka má tato informace obsahově stejnou hodnotu, jako zpráva o comebacku New Kids on the Block - tedy zajímavé, ale nic z toho. Snad budou alespoň nějaké výstupy v médiích, rád se podívám.

print Formát pro tisk

Komentáře


icon , - odpovědět
docela jsem se pobavila :-))) škoda ,že jsem tam nebyla :-))) jinak fotečky pěkný :-)